PERİODONTOLOJİ NEDİR?

periodontolojiDoğal dişleri ve diş implantlarını  destekleyen yumuşak dokularının ve çene kemiğinin sağlık ve hastalık durumlarını inceleyen ve periodontal tedavi sonrasında elde edilen sağlığın korunmasını amaçlayan bilim dalıdır.

 

Dişeti hastalığının erken dönemlerinde klinik görüntü genellikle kırmızı, parlak ve ödemli bir hal alır. Hastalığın bu evresi gingivitis olarak adlandırılmaktadır. Gingivitis, ilerleyen dönemde periodontitis olarak adlandırılan ve destek kemiğin yıkımı, dişeti çekilmesi, köklerin açığa çıkması ve dişlerin sallanarak kaybedilmesiyle karakterize bir duruma dönüşebilir. Yetişkinlerde diş kayıplarının büyük oranı tedavi edilmemiş dişeti hastalıklarından kaynaklanır.

Hastalıkla birlikte dişetleri şişer ve kızarır. Dişeti hastalığının en önemli belirtilerinden birisi, hastalarımız tarafından kolaylıkla fark edilebilen, kendiliğinden, yemek yerken veya fırçalarken meydana gelen dişeti kanamasıdır. Hastalık ilerledikçe dişeti çekilmesine bağlı kök yüzeyleri açığa çıkabilir. Açığa çıkan kök yüzeylerinde sıcak-soğuk hassasiyeti gelişebilir. Dişi destekleyen dokuların kaybına bağlı dişlerde sallanma (mobilite) ve yer değiştirme görülebilir. Diğer önemli bir bulgu da dişeti hastalıklarında rol oynayan bakterilerin neden olduğu ağız kokusudur