Estetik Diş Hekimliği

Gülüşünüz tekrar tasarlanabilir.

İşte bu Estetik Dişhekimliğinin konusudur. Araştırma sonuçlarına göre hem iyi bir sağlığa sahip olmak için, daha iyi bir sosyal konuma sahip olabilmek ve özgüvenin yükselmesi için iyi bir gülüşe sahip olmanın etkisi büyüktür. Kişinin kendisine olan güveni artar.

estetik-dis-hekimligi

Kendine güvenen insanlar ruhsal olarak da gelişirler. Yaratıcılıkları gelişir. Güzel bir gülümsemenin ışığı ilişkilere çok fark katar.
* Gülümsemenizden memnun değilseniz.
* Gülümsemenizin sizi yansıttığını düşünmüyorsanız.
* Veya gülümsemenizin sizi daha farklı yansıtmasını istiyorsanız. (daha seksi, feminen, maskülen, çocuksu…)
* Gülerken elinizle ağzınızı kapatma ihtiyacı duyuyorsanız .
Bütün bunlar belirli sınırlar içerisinde sizi mutlu edecek konuma getirilebilir.

Estetik Dolgular (Diş Aralıklarının Kapatılması)

Daha güzel, aydınlık bir gülümsemeye ihtiyacımız olduğunu hissettiğimizde başvuracağımız en kolay ve en ucuz yöntemdir. Çoğu zaman anesteziye bile ihtiyaç olmaz.Dişlerimizin renginden, pozisyonundan oluşan sorunlar kolayca halledilir. Adeziv sistemlerden yararlanılır. En az 5 yıl sorunsuz kullanılır. Bir problem olduğunda yine dişe hiç zarar vermeksizin tekrar edilebilir. Kaliteli malzemeler ve yetkin dişhekimliği hizmetiyle sonuçlar çok doğal ve estetiktir.Zaman içerisinde ufak parlatma ve cilalama şeklinde maliyeti düşük bakımlar dışında ekstra masrafları yoktur.Günümüz diş hekimliğinde bu tür tedavi yöntemleri daha popüler duruma gelmekte ve hekimler tarafından da tercih edilmektedir.

estetik-dis-hekimligi-2Diş beyazlatma

Gülümseyişimizden memnun ama dişlerimizin renginden memnun değilsek kullanacağımız bir yöntemdir. Büyük estetik girişimlerden daha kolay ve ucuzdur.

Araştırmalar dişhekimi gözetimi altında yapılan uygulamaların, güvenli ve etkin olduğunu göstermiştir. Diş ve dişetlerine zarar vermez. Sadece tedavi sırasında hafif soğuk sıcak hassasiyeti görülebilir.

Diş beyazlatma işlemi, dişleri aşındırmadan ve başka yapay bir madde ile kaplamadan, dişlerin yüzeyine sürülen diş beyazlatma maddeleri aracılığı ile dişlerin yapısında oluşan sararmaların, diş koyuluklarının ve dişlerdeki lekelenmelerin giderilmesi ve sonuç olarak diş yüzeyinin renginin beyazlatılması ( bleaching, diş ağartma ) işlemidir.

•Dişlerin beyazlatma diş hekiminizin gözetimi altında yapılmışsa ve beyazlatmanın kurallarına uyulmuşsa son derece etkin ve güvenlidir.
•Diş beyazlatma sonrasında dişler ve diş etleri sanıldığının aksine kayda değecek kadar zarar görmez.
•Dişlerin doğal yapısı korunarak rengi 3-4 ton açılmış olur.
•Dişlerde herhangi bir aşındırılma işlemi yapılmaz, dişler her hangi bir maddeyle kaplanmamış olur
•Uygulaması zor değildir
•Estetik bir uygulamadır, kişilerde görünümle ilgili estetik görünüş sorunları giderilmiş olur
•Estetik kaplamalara göre çok daha ekonomik bir yöntemdir.
•Herkeste aynı başarılı sonucu vermeyebilir.
•Beyazlayan dişlerde zamanla bir miktar geri dönüş olur. Dişlerin aynı derecede kalıcı beyazlığının korunması mümkün değildir
•İşlem sırasında dişlerde soğuk sıcak hassasiyetleri oluşabilir. Diş kamaşmaları yaşanabilir.
•Diş beyazlatma öncesi kişinin çürük tedavilerinin yapılmış olması ve tartar temizliğinin tamamlanmış olması gerekir.

Uygulama 2 çeşittir;
a) Ev Tipi: Hekim ağızdan ölçü alır ve silikon diş kalıpları hazırlar. Bununla beraber hastaya beyazlatma ilacını verir. Hasta bu kalıbın içine ilacı koyar ve günde 6-8 saat süreyle bir hafta kadar kullanır. Uygulama bitiminde dişler beyazlamış olur.

b) Klinik Tipi: Beyazlatma ilacı deneyimli bir hekim tarafından dişe uygulanır. Bu ilacın üzerine bu konu için özel hazırlanmış ışın cihazlarıyla beyaz ışık uygulanır. Bu işlem sonucunda diş beyazlığı hemen gözlenir.

Renklenmenin tipine, hekimin tecrübesine, hastanın şartlarına bağlı olarak bu yöntemlerden biri seçilir.
Dişlerin rengini tekrar eski kötü rengine taşıyabilecek alışkanlıklar devam ediyor ise (yoğun çay, kahve, tütün, şarap…tüketimi) altı ayda bir pekiştirme tedavisi gerekebilir.

Beyazlatma sisteminin uygulaması basit birkaç aşamadan oluşur. Bunlar şöyledir:

Araştırmalar dişhekimi gözetimi altında yapılan uygulamaların, güvenli ve etkin olduğunu göstermiştir. Diş ve dişetlerine zarar vermez. Sadece tedavi sırasında hafif soğuk sıcak hassasiyeti görülebilir.

•Dudaklar ve dişetleri özel bir malzeme ile örtülür.
•Dişlerin üzerine beyazlatma jeli sürülür. “Özel ışık” ile aktive olan jel dişin iç katmanlarına inerek lekeleri yokeder.
•Bu 15 dakikalık uygulama 3 defa tekrarlanır.
•Jeller temizlenir ve beyazlatma kontrol edilir.
Genellikle 45 dakikalık ofis uygulaması dişlerin ton olarak açılmasını sağlamaktadır. Ancak gerekli durumlarda ev tipi ile desteklenmektedir.

Ofis tipi uygulaması için uygun olmayan ağızlarda yada ofis tipi beyazlatmaya ek olarak ev tipi beyazlatma da yapılmaktadır. Bu uygulama için öncelikle dişlerinizin özel ölçüsü alınarak alçı modeller elde edilir. Sonra laboratuvar tarafından dişlerinize uygun, çok ince şeffaf, silikon kalıplar hazırlanır. Ev tipi uygulamada uygulama süresine göre gün içinde yada gece yatarken uygulama yapılır. Ortalama 2-6 saat arasında plakların ağızda kalması gerekmektedir. Eğer sadece ev tipi kullanılarak beyazlatma yapılacak ise 7-14 gün içinde dişler belirgin şekilde beyazlamış olur. Ofis tipine yardımcı olarak yapılan uygulamalarda 3-6 gün arası kullanım yeterli olmaktadır. Diş beyazlatma sadece kendi dişlerinizde etkili olacaktır. Porselen kaplamalar ve dolgulara etki etmemektedir.

Porselen Kuronlar – Köprüler
Kullanıldığı Alanlar:
•Kırık dişler
•Çürük nedeni ile çok madde kaybı olan dişler
•Renkleşmiş dişler
•Yanlış pozisyonlanmış dişler
•İmplant üst yapısı
•Çekilen diş boşluklarının telafisi
•Kapanış, fonksiyon ve fonasyon bozuklukları

Kuron ve köprü yapımında malzeme seçenekleri çok fazladır. Malzemeye; görüntü, işlev, dişeti pozisyonu, estetik beklentinin dozuna göre karar verilir.

Metal Destekli Kuron ve Köprüler:
Metal zemin üzerine porselen uygulanır.Metal standart veya kıymetli alaşım olabilir. Diş, dişeti uyumu, alerjik reaksiyonlar göstermemesi açısından kıymetli metal tercih edilebilir. Standart metal ise daha ekonomik seçimlerdir.Laser destekli metal alaşımlar da vardır.

Metal Desteksiz Full Porselen Kuronlar:
Metal desteklilere en büyük üstünlükleri renkleri, ışığı yansıtmaları ve canlı görünümleridir. Altlarında metal olmadığı için yansıma diş gibi çok doğaldır. Dişeti kenarlarında da gri bir görüntü olmaz. Dişeti çekilse dahi çok doğal gözükürler.

Metal desteklilere göre diğer bir avantajları da; yapıştırılma şekilleridir. Metal desteklilerin yapıştırılması sadece mekanik olarak yapılabilmekteyken bunların hem mekanik hem kimyasal tutuculukları vardır.
Metal destekli porselenlerde metale karşı olabilecek alerji riski de bu tür kuronlarda yoktur.

Metal Desteksiz Zirkonyum Köprüler:
Porselen altında metal yerine zirkonyum alaşım kullanılır. Diğerlerine göre avantajı çok dayanıklı bir malzeme olması nedeni ile arka bölge köprülerde rahatlıkla kullanılmasıdır. Yani hem metalin tüm olumlu özelliklerini taşırken hem de metalsiz porselenlerin olumlu özelliklerini taşır.

Zirkonyum Kuronlar – Köprüler
İçinde metal olmayan porselen kuron ve köprülerdir. Porselenin alt yapısı olarak beyaz bir alaşım olan zirkonyum kullanılır. Metal destekli kuron ve köprülere göre avantajları şunlardır:
•Çok dayanıklı bir malzeme olması nedeniyle arka bölgelerde ve uzun köprülerde rahatlıkla güvenli bir şekilde kullanılır.
•Alt yapısında metal olmaması nedeniyle ışığı doğal diş gibi kırar. Bu nedenle çok daha estetik çalışmalardır.
•Kuron veya köprünün dişetine temasla olan kenarı sadece zirkon bırakıldığı için estetik ve sağlık açısından daha mükemmel sonuç alınır.
•Metal desteğin dişetinde alerji yapabilme ihtimali olmasına rağmen, zirkonun vücutta alerji reaksiyonu görülmez.
•Yüksek ısıya, darbeye dayanıklı, hafif, ısı ve elektrik iletmeyen bir elementtir.
•Ağızda tat bozukluğuna, dişeti problemine ve ağız kokusuna yol açmaz.
•Zirkonyum altyapı üzerine yerleştirilen cercon seramiği yiyecek artıklarının ve mikro organizmaların diş yüzeyine tutunma oranını düşürmektedir.

Kullanıldığı yerler şunlardır:
a) Tek diş kuron restorasyonlarında
b) Uzun köprülerde
c) İmplant üstü kuron ve köprü çalışmasında
d) Maksimum estetiğin istendiği durumlarda

Laminatlar
Kullanıldığı Alanlar:
•Gülme hattındaki problem
•Çapraşıklık
•Dolgu ile telafi edilemeyecek madde kayıpları
•Beyazlatma işlemi ile halledilemeyecek renkleşmeler (Antibiyotiğin veya florür kullanımının neden olduğu, sistemik hastalıklarla ortaya çıkan…)
•Dişler arasında açıklık (Diastema)
•Sarkık dişetleri
•Kırık veya yıpranmış dişler

Yukarıdaki durumlarda kullanılacak en kolay yöntemlerdendir. Dişlerin sadece ön yüzeylerinden 0.3-0.7 mm aşındırma yapılır. Arka bölgeler tamamen doğal halinde kalır. Laboratuarda çok hassas bir çalışma ile incecik hazırlanan porselen plaklar, yine çok hassas bir yapıştırma tekniği ile ağıza uygulanır.

Işığa geçirgenliği çok yüksek olduğu için çok doğal ve canlı görünürler. Dişe yapışmaları hem mekanik hem de kimyasaldır. Çok uzun yıllar rahatlıkla kullanılabilirler.

Çok parlak bir yüzey olduğu için boyayıcı gıdalardan hiç etkilenmez, her zaman ilk rengini korur. Üzerinde diştaşı oluşumu da olmaz.

Tek dezavantajı diğer estetik uygulamalara göre daha pahalı bir yöntem olmasıdır. Çok hassas bir uygulama olması nedeni ile de hekim ve diş teknisyeninin çok bilgili ve tecrübeli olması gerekir. Ayrıca sanat gözüne de sahip olmalarının sonuca katkısı olacaktır.