Diş Çürükleri ve Diş Ağrısı

Adsiz11Diş ağrısına sebep olan en önemli faktörlerden biri diş çürümesidir. Hemen her insanın başına gelen bol sancılı bir sürecin başlangıcının sinyallerini veren diş çürümesi, bol miktarda şekerli besin tüketmek, şeker muhtevi ilaçlar kullanmak, yetersiz ağız ve diş temizliği ile diş tabakasını kaplayan plaklar sebebiyle oluşmaktadır.

Bazı kişiler diş çürümesini ciddi bir sağlık sorunu olarak görmezler. Ancak, zamanında ve doğru şekilde müdahale edilmediğinde, daha çok sorun yaratan bir hastalığa yol açabilir. Çürüme, bakterinin, dişin özünü enfekte etmesine izin verir. Enfeksiyon köke ve çevre kemiğe yayılır. Bu apse olarak bilinir. Eğer enfeksiyon kemiğe ulaşırsa, diş kaybedilebilir. Enfekte diş kökü ve şişmiş doku ağrıya neden olabilir. Eğer kök ölürse, ağrı yok olacak, ancak yavaş yavaş da bitişik kemiğe zarar verecektir. Enfeksiyonun bir bölümü olarak oluşan irin, çene boyunca bir kanalı aşındırabilir ve diş eti üzerinde bir şişme ya da içi irinle dolu bir deri lezyonuna yol açabilir.

Diş Çürüğü Belirtileri Nelerdir?

1.Dişte sürekli ya da zonklama şeklinde ağrı.

2.Sıcak ya da soğuk yiyecek ve içeceklere karşı hassasiyet.

3. Çiğnerken ağrı.

4. Boyunda şişmiş lenf düğümleri.

5. Ateş ve genel kırıklık.
 Hekim tarafından müdahale edilemeyen iltihap ve şişme gibi durumlarda yaşanan diş ağrısı, zaman zaman ağrı kesici ilaçların dindiremeyeceği boyutlara ulaşabilmektedir. Bu gibi durumlarda sık aralıklar ile ağrı kesici kullanımı bir süre sonra ağrı kesicilerin de etkisinin kaybolmasına neden olacağından ötürü soğuk suya batırılmış bir bezi ağrıyan bölgeye dışarıdan ve fazla bastırmadan tutmak ağrının dinmesinde etkili olabilmektedir.

olabilmektedir.

Diş Ağrısı Başladığında Ne Yapılmalıdır?

  • Diş aralarında kalmış yemek artığı olmamasına dikkat edilmelidir.
  • Aşırı soğuk sıcak değişiminden kaçınılmalıdır.
  • Bilinçsiz ve aşırı ağrı kesici kullanımından kaçınmak gerekir.
  • Bilinçsiz ağrı giderme yöntemlerinden kaçınmak ( ağrıyan diş üzerine ağrı kesici konması, alkollü pamuk uygulaması, vb.) gerekir.
  • Kesinlikle ağrıyan diş üzerine aspirin, antibiyotik ya da herhangi bir ağrı kesici ilaç uygulanmaz. Kimyasal yapıları nedeni ile bu gibi ilaçlar diş etinde ve çevre yumuşak dokularda tahrişlere neden olabilir.
  • Diş üzerinde çürük nedeni ile oyuk oluşmuşsa buraya çok az karanfil yağı (eugenol) emdirilmiş pamuk koyulabilir. Eugenol ağrının azalmasını sağlayacaktır.
  • Yine bir miktar karanfil çiğnemek, ya da karanfili toz haline getirip ağrıyan diş üzerine uygulamak az ağrılı durumlarda işe yarayabilir. Fakat fazla miktarda ve uzun süre uygulanması halinde diş etinin tahriş olacağı unutulmamalıdır.
  • Diş ağrısı başladığında vakit kaybetmeden bir diş hekimine gitmekte fayda vardır.