Dental İmplant Nedir ?

Single_crown_implantDental implant cerrahi bir işlem sonucu çene kemiğine yerleştirilen , dental protezi tutan kron, köprü,total protez ve ortodonti tedavilerinde kullanılan sabitleyici bir parçadır. Bir tür destek ayaktır.
Kemikle olan bağlantısına osseointegrasyon denilir. Titanyum materyalinden oluşur ve alerjik değildir. Kök görevini gören implant üzerinde abutmant denilen bir parça implanta vidalanarak otutturulur ve bunun üstüne de kron dediğimiz diş kısmı yapılır.
İmplant ve abutmant beraber fiyatlandırılırken kron kısmı ayrıca fiyatlandırılır ve total fiyatlandırma buna göre yapılır.
Bir hastaya kaç tane implant konulacağı hastanın kemik yapısına ve oradaki anatomik oluşumlara göre değişkenlik gösterebileceğinden sabit bir sayı söylenemeyebilir. Hekimin ön görüsüne ve çalışma şekline göre uygulanması gereken implant sayısı farklılık gösterebilir. Hastaların bunun sayısal kıstasını yapması ötesi hekimine güvenmesinin daha doğru olacağı kanısındayız.
Bazı vakalarda da yine yapısal olarak implantı destekleyici biyomateryal (kemik tozu, membran) ve artı cerrahi işlemler (sinüs lift, okmentasyon) gerekebilir ve bunlar da implant uygulamalarının fiyatını değiştiren etkenlerdir.