Ağız Diş ve Çene Cerrahisi

agiz-dis-ve-cene-cerrahisiHer türlü diş çekimi ama özellikle cerrahi işlem gerektirecek diş çekimleri, gömük dişler, diş kökü rezeksiyonları, implant uygulamaları, çenelerdeki kistik ve tümöral oluşumların tedavisi, ağız içinde yumuşak ve sert dokuda oluşan lezyonların ve çene kırıklarının tedavileriyle ilgilenir.

Diş Çekimini Gerektiren Nedenler:

• İleri derecede kemik kaybı
• Kanal tedavisi uygulanamayacak kadar büyük çürük ya da kök ucu lezyonu
• Çene darlığı nedeniyle ortodontik amaçlı
• Gömük dişler

Gömük Dişler:

Sürme zamanı geldiği halde, çeşitli nedenlerle ağızda yerini alamayan dişlere ” gömük dişler ” denir. Ağzımızda en son süren dişler yirmi yaş dişleridir. Genellikle yirmili yaşlarda sürdükleri için bu isimle veya akıl dişi olarak da adlandırılırlar. Bazı kişilerde de doğuştan hiç yirmi yaş dişi germi oluşmamıştır. Dolayısıyla bu kişilerde yirmi yaş dişleri hiçbir zaman sürmez. Ancak bazen bu dişler oluştukları halde sürme problemleri oluştururlar. Çenede yer olmaması veya çeşitli nedenlerle yirmi yaş dişlerini çekmek gerekebilir.

Bu dişler kısmen sürmüş de olsa ( yarı gömük ) çekimleri daha uygundur. Çünkü gıda birikimine bağlı olarak, etraflarındaki dişetinde iltihaplanmaya, söz konusu dişte ya da komşu dişlerde çürüğe ve ağız kokusuna, mevcut dişlerde çapraşıklığa sebep olurlar. Henüz sorun oluşturmadan önlem amaçlı çekimleri önerilir.

Hiç çıkmamış gömük dişlerin de ( tam gömük ), etraflarındaki dokularda kist, tümör gibi patolojik oluşumlar gelişebileceğinden, komşu dişlerin köklerinde basıya bağlı kök erimelerine neden olabileceğinden çekimleri önerilir

Yirmi Yaş Dişleri ve Çekilmesi

20lik-dislerin-cekilmesi