Aft

aftAft ağız içerisinde sıklıkla yanak ve dudak mukozasında, dil üzerinde, yumuşak damakta, farenkste, diş eti üzerinde görülen solgun sarı-kırmızı hale ile çevrili oldukça ağrılı ülserleşmiş lezyonlardır. Aft genellikle tek olarak seyretse de aynı anda birkaç bölgede birden görülebilmektedir.

Ortaya çıkış nedeni olarak

* kan hastalıkları,
* demir eksikliği, vitamin eksikliği, çinko gibi element eksikliği
* hormonel düzensizlikler,
* nörojen ve psişik bozukluklar, stres,
* gastrointestinal bozukluklar,
* allerji gibi çeşitli faktörler düşünülmüştür.
* mikrotravmalar (yanak dil dudak ısırma, sert yiyeceklerin tahrişi ve yumuşak olmayan diş fırçalama işlemleri ve iyi adapte olmayan protezlerin neden olduğu vuruklar)
* bazı yiyecekler (Turunçgiller, sirke, turşu, patates cipsi, tuzlu ve baharatlı çerezler gibi ağız mukozasını tahriş edebilen yiyecekler) etkili olabilir.

Fazla sigara içenlerde genellikle rastlanmamaktadır. Nedeni ise keratinizasyonun artmasıdır.
Diş macunları içinde temizleyici özelliği arttırıcı köpük yapan “sodyum lauryl sulhate” (SLS) maddesi mukoza hücrelerinin yıkımını arttıran tahriş edici bir kimyasaldır. SLS bu özelliği ile aft oluşumu üzerine direkt etkili olan bir maddedir.

Özellikle aft sorunu olan kişilerin kullanabilmesi için günümüzde daha az oranda (%1.25) SLS içeren diş macunları üretilmektedir. (Tom’s of Maine Natural Toothpaste , Oral-B Sensitive Fluoride Toothpaste.)
Bazı sistemik hastalıklarda sürekli ve sık görülen aftlara rastlanabilir. Bu gibi durumlarda hastanın Behçet hastalığı açısından sorgulanması uygun olur. Ayrıca birçok malign ve otoimmun hastalıklarla birlikte de tekrarlayıcı aftlara rastlanabilir.

Aftların herhangi bir etkeni olmadığı için yaradan, sağlıklı dokuya bulaşma gibi bir riski yoktur. Ancak aftların açılması durumunda ağızda bulunabilecek birçok bakteri bu aftların enfekte yara olmasına sebep olabilirler.